AMC - Sprzęt do sportów górskich, ratownictwa, pracy na wysokości, oświetlenie instagram facebook
zaawansowane

Witamy na stronie głównej AMC...

Fundacja Petzl

10.01.2010


O Fundacji
Fundacja Petzl powstała w 2006 roku. Jej misją są projekty we wszystkich krajach, w których praktykuje się aktywności związane bezpośrednio (lub nie) z działalnością Grupy Petzl.
Fundacja Petzl wspiera projekty niekomercyjne, które działają dla dobra naszej wspólnoty i dla dobra środowiska naturalnego.
Trzy domeny są obiektem szczególnego zainteresowania:

 • prewencja i uwrażliwienie na bezpieczeństwo,
 • ochrona środowiska,
 • wspieranie badań.

Wspierane projekty
Obiecujące początki.
W ciągu trzech lat istnienia Fundacja Petzl wniosła wkład w prawie dwadzieścia projektów narodowych lub międzynarodowych, między innymi:

 • bezpłatne warsztaty "bezpieczeństwo w górach", organizowane w Masywie Mont Blanc, zarówno we Włoszech jak i we Francji,
 • stworzenie ośrodka szkoleniowego w Nepalu, dzięki współpracy z Nepal Mountaineering Association,
 • wsparcie różnych projektów, związanych z ochroną środowiska: ekspedycja Ultima Patagonia 2008, uwrażliwienie na zagrożonego wyginięciem orzełka Bonelliego, reintrodukcja orłosępa brodatego w Alpach, program naukowy Phénoclim.

Warsztaty "bezpieczeństwo w górach"
W 2006 roku La Chamoniarde, organizacja prewencyjna i ratownicza, zorganizowała cykl bezpłatnych warsztatów "bezpieczeństwo w górach". Warsztaty miały na celu zaznajomienie uczestników z podstawami turystyki lodowcowej i kwalifikowanej - alpejskiej. Wszystkie sesje były dużym sukcesem, z różnorodną publicznością. Warsztaty odbywały się w Chamonix, na Mer de Glace.

Film o przedsiębiorstwie Petzl:Sensibilisation à la sécurité en milieu glaciaire
Uploaded by fondation-petzl

Fundacja Petzl zdecydowała się wesprzeć ten projekt.
Ze względu na duże zainteresowanie, kontynuowano tę akcję po stronie włoskiej - we współpracy z fundacją Montagna Sicura, mającej siedzibę w Courmayeur, w centrum doliny Aosty. Dodatkowo Fundacja Petzl opracowała podręcznik, który od roku 2008 otrzymuje każdy uczestnik warsztatów. Liczący 16 stron dokument zawiera syntezę wiedzy o poruszaniu się po lodowcu i ratowaniu ze szczelin.

Wywiad z Davidem Ravanelem odpowiedzialnym za projekty Chamoniarde i Ingrid Grivel, odpowiedzialnej za projekty Fundacji Montagna Sicura.
W roku 2006, La Chamoniarde zainicjowała szkolenia z bezpieczeństwa w środowisku górskim. W jakim celu?
David Ravanel: Celem było zwiększanie wiedzy niezbędnej do poruszania się po lodowcu i krótki wycieczek alpinistycznych. Poruszane tematy to:

 • badanie terenu i analiza ryzyka: szczeliny, mosty śnieżne
 • techniki wiązania się i poruszanie w terenie lodowcowym
 • zachowanie w razie wypadku i sposoby alarmowania.

Kryształy lodu, badania naukowe w sercu lodospadów
Poprzez swoją fundację, Petzl chce uczestniczyć w fundamentalnych badaniach, związanych z jedną z najważniejszych, górskich aktywności. W 2006 roku, we Francji, we współpracy z organizacjami: Centre National de la Recherche Scientifique i Laboratoire de Glaciologie et de Géophysique de l’Environnement (LGGE) uruchomiony został specjalny projekt zajmujący się badaniem lodu lodospadów.

Film o przedsiębiorstwie Petzl:Cristal de glace-saison 2007
Uploaded by fondation-petzl

Są to pierwsze na świecie badania mające na celu lepsze poznanie zjawisk zachodzących w lodospadach: jak się formują? Jaka jest struktura lodu, który je tworzy? Jaki wpływ na lodospad mają warunki zewnętrzne?
Badania prowadzone są każdego roku w zimie, w Chamonix.
Bilans naukowy, sezon 2008-2009
"Podczas tej zimy udało się zrealizować większość celów wyznaczonych podczas dwóch poprzednich sezonów. W szczególności opracowany został system pobierania rdzeni za pomocą wierceń, przy współpracy LGGE i działu badań Petzl, co umożliwiło głębokie opróbowanie lodu. Dzięki temu można było zbadać wewnętrzną strukturę lodu i jego przyrost. Przy okazji wykorzystaliśmy zdjęcia do oceny rozwoju kolumn lodowych. Na koniec - pomiary ciśnienia potwierdziły zależność między temperaturą i wewnętrznym ciśnieniem dla struktur typu "free standing". Jesienią 2009 zebrane do tej pory materiały zostaną opublikowane. Na kolejne lata wyznaczono wiele nowych zadań"
Maurine Montagnat, naukowiec w CNRS.


Orzełek Bonelliego

Orzełek Bonelliego
Fundacja wspiera jednostki, zajmujące się ochroną wielkich drapieżników, które żyją w środowisku górskim. Celem tej inicjatywy jest nawiązanie dialogu pomiędzy ekologami i amatorami sportów górskich. Stąd, m.in., wsparcie dla Conservatoire des Espaces Naturels du Languedoc-Roussillon (Francja), koordynatora Plan National d’Action, w akcji ochrony zagrożonego gatunku - orzełka Bonelliego.
Orzełek Bonelliego znajduje się w Dyrektywie Ptasiej jako gatunek chroniony, zaliczony do międzynarodowej kategorii gatunków zagrożonych, wg czerwonej księgi IUCN (International Union for Conservation of Nature), ze względu na duże ryzyko całkowitego wyginięcia gatunku.
Fundacja Petzl wspiera Conservatoire w jego działaniach zwiększających świadomość uprawiających sport na łonie przyrody, zwłaszcza przewodników i ekiperów. Celem jest ochrona gniazd i ich otoczenia, dla dalszego rozwoju gatunku.


Wsparcie dla Strażaków w Peru

Wsparcie dla Strażaków w Peru
Peru jest jednym z najbardziej narażonych na katastrofy naturalne krajów na świecie. W Peru funkcjonuje jedna organizacja, mogąca nieść pomoc 30 milionom mieszkańców: Korpus Strażaków Peru, którego członkowie są ochotnikami. Została założona w 1860 roku, liczy 10 000 strażaków - ochotników, których przeszkolenie jest gwarancją jakości interwencji. We współpracy ze Strażakami Bez Granic (PoSF), Fundacja Petzl wdraża projekt, którego celem jest zwiększenie możliwości ratowniczych strażaków peruwiańskich. Plan działania, wdrożony w roku 2008, przewiduje skoncentrowanie się na trzech głównych etapach: szkolenie strażaków, realizacja memento technicznego, konstrukcja struktury treningowej. Dzięki wzajemnemu uzupełnianiu się zaangażowanych jednostek, zakończyły się dwa pierwsze etapy projektu.
 • Plan szkolenia ma na celu przeszkolenie instruktorów peruwiańskich do interwencji w terenie miejskim i niebezpiecznym, z wykorzystaniem francuskich technik ratowniczych.
  Został wdrożony w wielu miastach peruwiańskich, w tym w Limie.
  Osiągnięte rezultaty:
  • przeszkolenie 17 instruktorów narodowych DIGECIN (Dyrekcja szkoleń Korpusu Generalnego Strażaków Peru) w ratownictwie wysokościowym,
  • przeszkolenie 144 strażaków, którzy zostaną w przyszłości instruktorami, z czego 78 na prowincji.

 • Memento techniczne, opracowane w oparciu o francuskie materiały, zostało dostosowane do specyfiki peruwiańskiej. Ten, liczący prawie 70 stron dokument, będzie podręcznikiem technik linowych dla wszystkich strażaków peruwiańskich. Projekt wszedł w swój trzeci etap – koncepcja i budowa struktury treningowej. Umożliwi formalizację technik dostosowanych do warunków, w jakich interweniują strażacy peruwiańscy.
  Więcej informacji:
  www.pompiers-sans-frontieres.org
  www.bomberosperu.gob.pe

Więcej informacji o fundacji Petzl na: http://www.fondation-petzl.org/enagencja reklamowa PoProstu
Copyright © 2016 AMC Wszelkie Prawa Zastrzeżone.