Lonże, linki bezpieczeństwa


Lonże, linki bezpieczeństwa - rodzaje, zastosowanie

Lonże przemysłowe - zastosowanie

Lonże przemysłowe są niezbędnym elementem łańcucha asekuracyjnego podczas pracy na wysokości. Ich zadaniem jest połączenie pracownika w uprzęży z liną nośną, asekracyjną lub konstrukcją. Lonża może stabilizować pracownika w pozycji roboczej, zapobiegać jego upadkowi i dzięki absorberowi energii – ograniczać skutki odpadnięcia.

Wykaz norm

Lonże przemysłowe w zależności od zastosowania powinny spełniać następujące normy polskie - europejskie:
PN-EN 354:2012 – Środki ochrony indywidualnej chroniące przed upadkiem z wysokości - Linki bezpieczeństwa
PN-EN 355:2005 – Środki ochrony indywidualnej chroniące przed upadkiem z wysokości – Amortyzatory
PN-EN 362:2006  – Środki ochrony indywidualnej chroniące przed upadkiem z wysokości – Łączniki
PN-EN 795:2012 – Ochrona przed upadkiem z wysokości. Urządzenia kotwiczące
w szczególności Typ B: Urządzenie kotwiczące z jednym lub kilkoma stałymi punktami  kotwiczącymi   bez konieczności mocowania na stałe do konstrukcji

Rodzaje lonży przemysłowych

1. Lonże chroniące przed upadkiem z wysokości – amortyzatory

spełniają normy EN 355 + EN 362. Posiadają zintegrowany absorber energii i karabinki automatyczne. Lonże tego typu przeznaczone są do zmniejszenia siły uderzenia, która występuje podczas odpadnięcia pracownika wyposażonego w uprząż pełną. Dostępne są lonże jedno - i dwu - ramienne. Jednoramienne przydatne są najczęśąciej do asekuracji na linie poręczowej lub na platformie. Lonże dwuramienne służą zazwyczaj do przemieszczania się po konstrukcji, kiedy oba ramiona trzeba na przemian przepinać.

2. Lonże chroniące przed upadkiem z wysokości (linki bezpieczeństwa)

spełniają normy EN 354 lub EN 354 + EN 795B (norma dotyczy elementów kotwiczących, lonże spełniają Typ B z tej normy). Są wykonane z liny (taśmy) statycznej (gorzej) lub dynamicznej (lepiej). Mają za zadanie łączyć pracownika w uprzęży z punktem kotwiczącym lub przyrządem asekuracyjnym wpiętym do liny.

3. Lonże do stabilizacji w pozycji roboczej

spełniają normę EN 358. Najczęściej służą do bocznej stabilizacji użytkownika w czasie pracy. Wielkość pętli założonej na punkcie stabilizującym (odciągu) reguluje się prostym przyrządem zaciskowym zamontowanym na lonży. Dostępne są modele różnej długości dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Jaki jest okres używania lonży?

Okres maksymalnej żywotności sprzętu zawsze określa producent. Część producentów liczy go od daty produkcji, a część dolicza jeszcze okres magazynowania. W przypadku firmy BEAL producent gwarantuje żywotność maksymalnie 15 lat: 5 lat magazynowania + 10 lat od pierwszego użycia. Należy jednak pamiętać, że faktyczna żywotność sprzętu zależy od rodzaju wykonywanej pracy, historii użytkowania i warunków przechowywania.

Okresowe kontrole

Kontrole lonży należy wykonywać przynajmniej raz na 12 miesięcy. Powinna to wykonywać kompetentna, przeszkolona osoba. W razie trudnych warunków pracy takie kontrole należy wykonywać częściej. Równie ważna jest kontrola indywidualna przed każdym rozpoczęciem pracy, szczególnie gdy lonża nie jest przypisana do jednego pracownika.

Wybór lonży do pracy na wysokości BEAL

Lonże przemysłowe BEAL spełniające wymagania norm przedstawionych powyżej można znaleźć w poniższym poradniku.

Lonże chroniące przed upadkiem z wysokości - amortyzatory (EN 355 + EN 362)

Lonże pojedyncze DYNAPRO-AIR HOOK (o długości 1 m; 1,5 m; 2 m) i DYNAPRO-AIR LIFE LINE (o długość 1,7 m) zapewniają pełnię bezpieczeństwa dzięki kompaktowemu absorberowi energii ABSORB'AIR połączonemu z liną dynamiczną i automatycznymi karabinkami. Najlepiej nadają się do asekuracji na linie poręczowej lub na platformie.
Lonże DYNAPRO-AIR HOOK wyposażone są w łączniki aluminiowe AIR HOOK LARGE z dużym prześwitem 60 mm, umożliwiającym wpinanie do elementów konstrukcji stalowych, elementów stałej asekuracji, lin poręczowych.

Lonże DYNAPRO-AIR LIFE LINE są bardziej kompaktowe. Wyposażone w łącznik stalowy AIR SMITH 3-MATIC o prześwicie 24 mm, umożliwiający wpinanie do lin poręczowych z tworzyw sztucznych oraz lin stalowych.

Lonże podwójne DYNAPRO-AIR V HOOK (1 m; 1,5 m) DYNAPRO-AIR V HOOK XL (2 m) i DYNAPRO-AIR V LIFE LINE (1,7 m) mają taką samą budowę jak ich pojedyncze odpowiedniki. Najczęściej służą do przemieszczania się po konstrukcji, kiedy oba ramiona trzeba na przemian przepinać (na przykład podczas poruszania się w pionie).

Lonże DYNAPRO-AIR V HOOK XL wyposażone są w łączniki aluminowe AIR HOOK XL o bardzo dużym prześwicie 110 mm, które umożliwiają wpinanie się do konstrukcji stalowych różnego typu.

Lonże chroniące przed upadkiem z wysokości (linki bezpieczeństwa) (EN 354, EN 795B)

Lonże pojedyncze DYNAPRO (o długości 0,6 m; 1 m; 1,5 m) to proste lonże z liny dynamicznej zakończone zaszytymi koluchami na karabinki i nakładkami PINCH stabilizującymi karabinki. Mają za zadanie łączyć pracownika w uprzęży z punktem kotwiczącym lub przyrządem asekuracyjnym wpiętym do liny. Do wpinania lonży do uprzęży najlepiej używać karabinków / łączników automatycznych O'LIGHT 3-MATIC. Połączenie lonży DYNAPRO z absorberem ABSORB-AIR tworzy lonżę spełniającą normę EN 355.

Lonże podwójne asymetryczne z liny dynamicznej DYNAPRO V (ramiona 30 cm, 60 cm) umożliwiają równoczesne wpięcie 2 elementów systemu asekuracyjnego (przyrządy, łączniki do wpięcia do poręczówki). Są dodatkowo zszyte blisko punktu połączenia z uprzężą.

Lekkim odpowiednikiem linek bezpieczeństwa są lonże NEXUS I i NEXUS V wykonane taśmy płaskiej. Są one bardziej kompaktowe niż lonże z liny, natomiast nie posiadają własności dynamicznych i w bardzo małym stopniu pochłaniają energię.

Lonża DYNAPRO 8 pozwala na stworzenie lonży dwuramiennej o potrzebnych długościach, a po zawiązniu węzła ósemki lonże posiadają certyfikację CE i spełniają normę (EN 354).

Lonża MOBILE-LANYARD jest dedykowana do użycia z przyrządem asekuracyjnym MONITOR i pozwala na jego wpięcie na dwóch długościach odpowiednio 20 cm oraz 40 cm. Lonża powinna być użytkowana wraz z karabinkami automatycznymi (np. O'LIGHT 3-MATIC).

Lonże do stabilizacji w pozycji roboczej (EN 358)

Lonża regulowana ADJUST-AIR (o długościach 2 m, 3 m, 5 m) pozwala bezpiecznie i wygodnie stabilizować pozycję pracownika na niewygodnym stanowisku. Regulacja długości odbywa się za pomocą prostego przyrządu zaciskowego, a dodatkowa osłona liny zapewnia lonży trwałość. Lonże wyposażone są w aluminiowy łącznik z automatyczną blokadą AIR-LINK o prześwicie 22 mm. Jest to bardzo wygodna lonża do wszelkich prac, gdzie zmienna odległość od punktu zakotwiczenia (liny poręczowej, kotwy) jest wymagana dla zwiększenia swobody ruchu użytkownika.