BEAL / PRZEMYSŁ /


Liny półstatyczne

Firma Beal ma w ofercie bogaty wybór lin statycznych (półstatycznych) dla wszystkich prac na wysokości. Liny statyczne Beal’a są idealne zarówno do pracy przemysłowej, dla ratowników i wojskowych czy policyjnych grup interwencyjnych. Wśród produktów są lekkie liny typu B, oraz typu A, gwarantujące większą nośność i wyższą odporność na uszkodzenia. Oba typy spełniają normę EN 1891. Najczęściej w zastosowaniach przemysłowych użytkowne są liny statyczne typu A.

Warto przypomnieć, że pojęcie liny statycznej jest określeniem potocznym. Współczesne liny zjazdowe częściowo posiadają właściwości lin dynamicznych, dzięki czemu są bezpieczniejsze i dlatego są to liny półstatyczne.

Jak dbać o linę statyczną

Właściwe dopasowanie sprzętu to nie wszystko - wymaga on odpowiedniego traktowania, czyszczenia i konserwacji. Lina statyczna powinna być przechowywana w ciemnym miejscu, najlepiej worku, z dala od promieni słonecznych i źródeł ciepła, które negatywnie wpływają na włókna. Po użyciu modele statyczne zawsze powinny być ręcznie zwijane - to świetny czas na wykonanie kontroli ich stanu i wyczucie przetarć, węzłów i zgrubień.

W przypadku zabrudzeń lina półstatyczna powinna być wyczyszczona na mokro. Jeśli trzeba ją wyczyścić, można zrobić to z użyciem samej wody lub dodać do niej delikatny detergent np. ROPE CLEANER. Następnie konieczne jest suszenie w przewiewnym, osłoniętym od słońca miejscu.

Właściwa konserwacja jest czymś, co pozwala długo użytkować liny alpinistyczne. Cena środków konserwacyjnych nie jest wysoka, a gwarantuje komfort i bezpieczeństwo podczas pracy.

Dobór liny statycznej

Odpowiedni dobór lin statycznych do zastosowania jest kluczem do pełnego wykorzystania możliwości sprzętu, spełniania wymaganych formalnie norm, czy osiągnięcia najlepszej efektywności w pracy lub działaniach ratowniczych, czy interwencyjnych. Najważniejsze parametry lin o ofercie Beal, z uwzględnieniem materiałów, konstrukcji, wytrzymałości można znaleźć w poradach technicznych:

Parametry lin półstatycznych (statycznych) BEAL