Lonże, linki bezpieczeństwa - rodzaje, zastosowanie, wybór        Wybór lonży (linki bezpieczeństwa) do pracy na wysokości nie jest łatwy - istnieje wiele rodzajów - lonże chroniące przed upadkiem z wysokości - amortyzatory (EN 355 + EN 362), linki bezpieczeństwa (EN 354, EN 795B), lub lonże do stabilizacji w pozycji roboczej (EN 358). Jak odpowiednio dobrać bezpieczne lonże?

Wybór lonży (linki bezpieczeństwa) do pracy na wysokości nie jest łatwy - istnieje wiele rodzajów - lonże chroniące przed upadkiem z wysokości - amortyzatory (EN 355 + EN 362), linki bezpieczeństwa (EN 354, EN 795B), lub lonże do stabilizacji w pozycji roboczej (EN 358). Jak odpowiednio dobrać bezpieczne lonże?


Lonże przemysłowe są niezbędnym elementem łańcucha asekuracyjnego podczas pracy na wysokości. Ich zadaniem jest połączenie pracownika w uprzęży z liną nośną, asekracyjną lub konstrukcją. Lonża może stabilizować pracownika w pozycji roboczej, zapobiegać jego upadkowi i dzięki absorberowi energii – ograniczać skutki odpadnięcia

Lonże chroniące przed upadkiem z wysokości – amortyzatory spełniają normy EN 355 + EN 362. Posiadają zintegrowany absorber energii i karabinki automatyczne. Lonże tego typu przeznaczone są do zmniejszenia siły uderzenia, która występuje podczas odpadnięcia pracownika wyposażonego w uprząż pełną.

Lonże chroniące przed upadkiem z wysokości (linki bezpieczeństwa) spełniają normy EN 354 lub EN 354 + EN 795B (norma dotyczy elementów kotwiczących, lonże spełniają Typ B z tej normy).

Lonże do stabilizacji w pozycji roboczej spełniają normę EN 358. Najczęściej służą do bocznej stabilizacji użytkownika w czasie pracy.

Więcej informacji w PORADNIKU:

Lonże, linki bezpieczeństwa - rodzaje, zastosowanie