Karabinki do pracy na wysokości / łączniki przemysłowe


Karabinki do pracy na wysokości / łączniki przemysłowe

Karbinki (łączniki) to podstawowy element łańcucha asekuracyjnego podczas pracy na wysokości. Pozwalają szybko i bezpiecznie łaczyć przyrządy, uprzęże, lonże, tworzyć stanowiska i układy asekuracyjne. Wymagania dla karabinków przemysłowych opisuje norma EN 362. W zależności od rodzaju karabinka musi on posiadać odpowiednią wytrzymałość i posiadać blokadę zamka, manualną lub automatyczną.

Rodzaje karabinków przemysłowych

B (basic) – podstawowy, do ogólnego stosowania (najczęściej asymetryczny)

X (owalny) – do łączenia przyrządów i bloczków z ruchomymi okładkami (symetryczny)

H (HMS) – do asekuracji za pomocą półwyblinki i przyrządami oraz do wpinania kilku elementów jednocześnie (w kształcie gruszki)

Wytrzymałość (minimalna wymagana) w osi podłużnej:

X – 18 kN

B H – 22 kN

Wytrzymałość poprzeczna, na zamku karabinka:

B X H – 7 kN

Wytrzymałość przy otwartym zamku:

B – 7 kN

X – 5 kN

H – 6 kN

Karbinki nietypowe:

- Karabinki o dużym prześwicie (MGO) – duże karabinki stosowane w lonżach wpinanych bezpośrednio w konstrukcje i drabiny.

- Karabinki trapezoidalne, trójkątne, półokrągłe – stosowane do spinania uprzęży, wpinania lonży i przyrzadów.

Jaki jest okres używania karabinków?

Okres maksymalnej żywotności sprzętu zawsze określa producent. Sprzęt metalowy, taki jak karabinki nie ma określonej żywotności. Należy jednak pamiętać, że faktyczna żywotność sprzętu zależy od rodzaju wykonywanej pracy, historii użytkowania i warunków przechowywania.
Więcej informacji okresu użytkowania karabinków: Sprzęt Ochrony Indywidualnej (SOI) BEAL - trwałość produktów.

Okresowe kontrole

Kontrole karabinków należy wykonywać przynajmniej raz na 12 miesięcy. Powinna to wykonywać kompetentna, przeszkolona osoba. W razie trudnych warunków pracy takie kontrole należy wykonywać częściej. Równie ważna jest kontrola indywidualna przed każdym rozpoczęciem pracy, szczególnie gdy karabinek nie jest przypisany do jednego pracownika (kompletu).

Wybór karabinków przemysłowych BEAL

Karbinki typu B (ogólnego stosowania)

Stalowy karabinek AIR-SMITH posiada duży prześwit, zakręcaną blokadę i dużą wytrzymałość. Jego odpowiednikiem z automatyczną blokadą jest AIR-SMITH 3-MATIC.

Aluminiowy karabinek BE LINK jest przeznaczony do lonży i przyrządów asekuracyjnych. Jego odpowiednikiem z automatyczną blokadą jest BE LINK 3-MATIC. Podobne przeznaczenie ma TWIN AUTO BELAY, ale zamiast zakretki posiada system TWIN GATE.

Karabinki typu X (owalne)

Aluminiowy, lekki karabinek O’LIGHT to zmodyfikowany model zoptymalizowany do współpracy z bloczkalmi i innymi przyrządami. Jego odpowiednikiem z automatyczną blokadą jest O’LIGHT 3-MATIC. Model TWIN O to klasyczny karabinek owalny z systemem TWIN GATE.

Stalowy karabinek O’SMITH ma zwiększoną wytrzymałość i zakręcaną blokadę. Jego odpowiednikiem z automatyczną blokadą jest O’SMITH 3-MATIC.

Karabinki typu H (HMS)

Aluminiowy karabinek BE LOCK to model o dużym przświcie i pojemności. Pozwala na użycie półwyblinki i wpięcie kilku elementów jednocześnie. Występuje też w wersji BLACK. Jego odpowiednikiem z automatyczną blokadą jest BE LOCK 3-MATIC.

Karbinki TWIN BELAY D (asymetryczny) i TWIN BELAY PEAR (symetryczny) to klasyczne modele HMS wyposażone w system TWIN GATE. Model TWIN GUIDE jest dodatkowo wyposażony w blokadę stabilizującą karabinek w punkcie centralnym uprzęży.

Karabinki nietypowe

Karabinki AIR-HOOK LARGE i AIR-HOOK XL z automatyczną blokadą i dużum przświtem są przeznaczone do lonży używanych na konstrukcjach przemysłowych.

Trapezoidalny karabinek FLAT LINK służy do łączenia uprzęży i wpinania przyrządu piersiowego HOLD UP.

 

Opis technologii i typów zamków zastosowanych w karabinkach:
Karabinki BEAL - Typy karabinków, zastosowania, rodzaje zamków