Karabinki wspinaczkowe i alpinistyczne BEALTypy karabinków, zastosowania, rodzaje zamków.

Typy karabinków, zastosowania, rodzaje zamków.


Typy karabinków

Karabinek HMS zakręcany

Nakrętka do sporadycznego użycia. Prosty system blokowania przez dokręcenie nakrętki na ramieniu zamka. Zamek jest odblokowany po odkręcenie nakrętki.

Karabinek zakręcany z blokadą SPEED SCREW

Blokada zamka Speed Screw pozwala na szybsze i wygodniejsze blokowanie karabinka jedną ręką. Większy skok gwintu nakrętki umożliwia odblokowanie karabinka w bardzo szybki sposób. Po zablokowaniu karabinek jest bezpieczny, a siła potrzebna do rozpoczęcia otwierania zamka jest trochę wyższa od siły potrzebnej do odkręcenia karabinka z zamkiem Screw. Zamek Speed Screw jest specjalnie wyprofilowany. Bardzo wygodny zamek do szybkich operacji sprzętowych.

Karabinek HMS z blokadą 3-Matic

Trzy-etapowe, automatyczne zamykanie do częstego użycia. 3-etapowe otwieranie zamka karabinka z szybkim zamykaniem automatycznym. Przypadkowe otwarcie karabinka jest uniemożliwione.

Karabinek z blokadą Twin Gate

Twin Gate to rewolucyjna koncepcja karabinka z blokadą opatentowaną przez Grivel/Simond. Uzycie zamka jest niesamowicie proste i może być otwierany jedną ręką. Przypadkowe otwarcie jest praktycznie niemożliwe. W dodatku mechanizmu blokady nie da się unieruchomić.

Dostępne są dwie wersje:

- kombinacja ramienia litego i drucianego, otwieranych w przeciwnych kierunkach.

- dwa lite ramiona otwierane w przeciwnych kierunkach.

Karabinki do asekuracji i opuszczania z przyrządami

Istnieją dwa rodzaje przyrządów asekuracyjnych: w pierwszych lina przebiega bezpośrednio przez przyrząd asekuracyjny (np. ósemka, przyrządy z automatyczną blokadą) - np. Beal BIRDIE); w innych lina przebiega przez przyrząd i połączony z nim karabinek (kubki, płytki i inne) -np. Beal Air Force 1, Air Force 2, Air Force 3.

Pierwszy typ przyrządów wymaga karabinków asymetrycznych, aby przyrząd zawsze był poprawnie ułożony.

Drugi typ, gdzie lina przebiega przez karabinek, nie może być używany z karabinkiem asymetrycznym. Może to uszkodzić linę przy opuszczaniu partnera albo zablokować linę przy wydawaniu luzu (patrz rysunek). Należy używać symetrycznego karabinka w kształcie gruszki, aby dostosować układ do jednej lub dwóch lin.

Karabinki do lonży

Na stanowisku można też wpinać się lonżą z liny dynamicznej. Nie wymaga to użycia karabinka HMS. W tej sytuacji używa się karabinek asymetryczny, który można łatwo ustabilizować na końcu lonży i wpiąć do punktu stanowiskowego.

Karabinki stanowiskowe

Duży, symetryczny karabinek HMS jest niezastąpiony podczas asekuracji drugiego za pomocą półwyblinki. Duży rozmiar pozwala na odwracanie i działanie półwyblinki w obu kierunkach. Rozmiar właściwego karabinka zależy od typy użytej liny (pojedyncza, połówkowa, bliźniacza). Szerszy koniec karabinka jest zaokrąglony, aby zoptymalizować tarcie bez uszkadzania liny. Kształt karabinka pozwala tez na wpinanie liny za pomocą wyblinki.

Należy unikać wpinania karabinka do punktu stanowiskowego szerszym końcem, który jest przeznaczony do kontaktu z liną. Takie wpinanie do stalowych koluch i plakietek może uszkodzić aluminiowy korpus karabinka. Powstałe zadziory i nacięcia mogą uszkodzić linę.

Karabinki sportowe BEAL zakręcane, z prostym zamkiem, blokadą Speed Screw 3-Matic.

Karabinki / łączniki BEAL przeznaczone do pracy na wysokości, ratownictwa, interwencji.

Produkty powiązane